Platform for Landscape, Architecture and Culture Občanské sdružení z Jablonce nad Nisou
věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny
Platform for Landscape, Architecture and Culture Občanské sdružení z Jablonce nad Nisou věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny

Jan Pfeiffer – Plochy a pláně

16. 11. - VÝSTAVA PRODLOUŽENA / Galerie Kaplička, ul. Palackého, Jablonec nad Nisou – Mšeno

Desátá vernisáž se v Galerii Kaplička konala ve středu 16. 11. od 18 hodin.

Naše pozvání přijal tentokrát výtvarník Jan Pfeiffer, který představil v Galerii Kaplička instalaci svých nových kreseb grafitového prachu s názvem Plochy a pláně.

Po skončení vernisáže si lze výstavu prohlížet prosklenými dveřmi a to až do 13. prosince.

O autorovi

Jan Pfeiffer se sebevědomě pohybuje napříč různými médii; s oblibou holduje videu, fotografii, animaci či kresbě. U Pfeiffera se analytická zádumčivost nad historickými, politickými či sociokulturními jevy setkává s upřímnou fasci­nací mytologickou a náboženskou symbolikou. Materiál ke zpracování si však autor nevybírá podle jeho relevance v historiografickém diskurzu. To, co jej primárně zajímá, jsou někdy téměř nepostřehnutelné mechanismy a konotace, které dané historické či společenské momenty utváří či obklopují. Nebo obráceně zkoumá dané mechanismy a konotace jako následky iniciačního, spouštěcího momentu, ve kterém nastává historický či společenský pohyb. Jazyk, kterým Pfeiffer vykládá eklektické příběhy vlastního uvažová­ní, je abstraktní a často svébytně symbolický. Jeho základem však neustále zůstává lidské měřítko, které autor převádí jak do svých jednotlivých prací, tak do galerijního kontextu.

janpfeiffer.info

O výstavě

Tématem výstavy, která vznikla přímo pro Galerii Kaplička, je metafora pláně jako prostoru pro naše představy
a budoucí plány. Ústředním vizuálním bodem je ženská postava – bohyně zítřka, jejíž zrak je zakryt vějířem. Ztráta běžného zraku a nazírání budoucnosti, stejně tak obrazce na jejím plexu solaris znázorňují budoucí a minulý čas, dělící žlutá čára je symbol času přítomného. Pod postavou se rozprostírá krajina tvořená kresbami z grafitového prachu. Pláň, která se vzdouvá, je zhmotněním toho, co nás čeká, kam teprve vstoupíme.

Výstava se koná s finanční podporou Statutárního města Jablonec n. N. a Libereckého kraje.

Podobné příspěvky