Platform for Landscape, Architecture and Culture Spolek z Jablonce nad Nisou
věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny
Platform for Landscape, Architecture and Culture Občanské sdružení z Jablonce nad Nisou věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny

Den architektury + Film a architektura

1. 10. v 15hod u radnice, v 17hod Vladimírovo knihkupectví

15.00 – komentovaná procházka, sraz před radnicí

17.00 – promítání filmu, Vladimírovo knihkupectví

Letošní téma celorepublikového festivalu Den architektury je „Objev konstrukce“, tudíž i my budeme objevovat běžnému oku skrytá místa a konstrukce. S místním znalcem z Národního památkového ústavu Jaroslavem Zemanem prozkoumáme železobetonovou věž a krov kostela na Horním náměstí a následně se zanoříme do suterénu radnice, který kdysi kypěl společenským životem. S vlastníky či uživateli se pak vnoříme do vnitrobloků a skrytých dvorků, které skýtají plochy s velkým, ale nevyužitým potenciálem. Alespoň část z nich si projdeme, zamyslíme se nad možnostmi jejich využití a nad jejich vlivem na město jako celek.

Následovat bude projekce filmu „Nejlepší město na světě“ od 17.00 ve Vladimírově knihkupectví.

Nejlepší město na světě (Best in the World)

(Hans Christian Post, Dánsko, 2022, 56 min., dánsky, české titulky)

Dánské hlavní město je často považováno za jedno z nejinkluzivnějších, nejkreativnějších a celkově nejlepších měst na světě. Ale nebylo tomu tak vždy. Před třiceti lety byla Kodaň znečištěným průmyslovým městem na pokraji bankrotu. Prostřednictvím sociálního inženýrství město prošlo kompletní proměnou. Ale za jakou cenu? Dnes tato oblast zaznamenává silnou společenskou nerovnost dosahující až za její hranice. Jaká negativa s sebou přinesl tento status předního místa pro kvalitní žití?

Organizátorem festivalu Den architektury je spolek Kruh.

Podobné příspěvky