Platform for Landscape, Architecture and Culture Spolek z Jablonce nad Nisou
věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny
Platform for Landscape, Architecture and Culture Občanské sdružení z Jablonce nad Nisou věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny

Jan Čihák: TOXIC

29.3. 2023 / Galerie Kaplička, ul. Palackého, Jablonec n. N. - Mšeno

Ve středu 29. března 2023se uskutečnila další vernisáž v Galerii Kaplička.

Jan Čihák ve své instalaci TOXIC navázal na předchozí Černé světlo v rámci dvoudílného cyklu instalací využívajících UV osvětlení.

Výstava byla ke shlédnutí okénkem ve dveřích kapličky do 29. dubna 2023.

O autorovi

Jan Čihák je student magisterského studia v ateliéru Sklo na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ve své sklářské tvorbě se především věnuje tavené plastice a různým experimentům a konceptům. Na střední škole se zaměřoval převážně na fashion design a oděvnictví, v roce 2021 nastoupil na roční stáž na prestižní pařížské oděvní škole ESMOD Paris. Ke sklu ho přivedlo až studium na Technické Univerzitě v Liberci. Aktuálně se Jan Čihák věnuje experimentálnímu zpracování odpadového skla v tavené plastice.

O výstavě

Instalací TOXIC autor zachycuje scénu „toxických“ slizů rostoucích z odpadu. Jejich organické tvary a textura naznačují, že jsou v neustálém procesu růstu a expanze. Fluorescentní objekty barvou a zářením poukazují na svoji abnormalitu i na dopady znečistění toxickými odpady na naši planetu. Použití UV záření tento efekt ještě umocňuje a vytváří tak pohlcující a poutavé prostředí, které diváka vtáhne do děje.

Podobné příspěvky