Platform for Landscape, Architecture and Culture Spolek z Jablonce nad Nisou
věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny
Platform for Landscape, Architecture and Culture Občanské sdružení z Jablonce nad Nisou věnující se kultivaci veřejného prostoru města a krajiny
Oipooik – Marie Náměsíčná

Oipooik – Marie Náměsíčná

Výstava prodloužena do 17. 4. 2016 / Galerie Kaplička, ul. Palackého, Jablonec nad Nisou – Mšeno

V pořadí čtvrtá vernisáž v Galerii Kaplička se uskutečnila ve čtvrtek 3. 3. od 18h30.

Svou instalaci Marie Náměsíčná představila výtvarnice tvořící pod jménem Oipooik, která vernisáž uvedla básní o Marii.

Akce se zúčastnila asi padesátka návštěvníků, hřejivou atmosféru podpořilo jako vždy drobné občerstvení domácí výroby, čaj a svařák.

V následujících dne lze výstavu sledovat prosklenými dveřmi, a to až do 10. 4. 2016.

O umělkyni Oipooik

Narodila se v roce 1985 v jižních Čechách, vystudovala kamenosochařinu na SUPŠ sv. Anežky České. Po studiích cestovala po Španělsku a zúčastnila se dřevosochařského sympozia ve Strakonicích. V roce 2007 se přestěhovala do Prahy. Vystavovala společně se svou sestrou v Riegových sadech, v Hale C při „Plyšové masturbaci“, docházela na komiksové workshopy. První samostatnou výstavu měla v Malostranské Besedě. Je autorkou interiéru nového Shadow Baru na Žižkově. Zúčastnila se ilustrátorské soutěže Secret Wars, kde se společně s Vladimírem Strejčkem umístila na třetím místě. V roce 2012 opustila Prahu a uchýlila se do klidu severočeských lesů, kde se věnuje malování obrazů a psaní básní.

oipooik.org

O výstavě

Prostorově kresebná instalace Marie Náměsíčné se dotýká mariánského tématu, tedy zobrazení panny Marie, v netradiční výtvarné poloze, která se pohybuje mezi ilustrací a komiksovou kresbou. Marie sedí mezi houbami, které svou nejednoznačností (vlastně nejde o rostliny) mohou být narážkou na zvláštnost božího zrození (nejde o pouhého člověka), naráží však i na symbol Máří Magdalény v její zranitelnosti a hříšné slabosti. Postava se napůl pohybuje v realitě a napůl v neuchopitelné říši snů, do které může divák nahlédnout jen koutkem oka, nebo prosklenými dveřmi kaple.

Výstava se konala s finanční podporou Statutárního města Jablonec n. N. a Libereckého kraje.

Podobné příspěvky