V pátek 29. dubna Vás zveme na další, již 52. přednášku z cyklu Tištěná architektura.
Jaká byla role žen moderny a Bauhausu? Jejich úspěchy na příkladech z České republiky, Německa, Polska, Maďarska a Estonska představí Helena Huber-Doudová.
Aktuální kniha „Moderní žena – architektka / Projekce a realita od roku 1900“ je kolektivní monografií usilující nejen o nová odhalení méně známých protagonistek architektury a jejich staveb, ale pokládající si otázky tvorby feministického kánonu. Podstaty přínosu mediálních, genderových a vizuálních studií.
Grafika Petr Babák, Martin Ponec (Laboratoř), foto publikace Eda Babák.
Helena Huber-Doudová je kurátorkou Sbírky architektury v Národní galerii Praha. Doktorské studium dějin umění absolvovala na Curyšské univerzitě. Angažuje se v oblasti architektury a medií a žen v architektuře. Je řešitelkou výzkumného projektu „Ženy v architektuře“ (GAČR, 2021–2023).
Získala mezinárodní stipendia, jako např. DAAD, Aktion Österreich, či International Museum Fellowship Spolkové kulturní nadace. V letech 2011–2012 působila v rámci programu nadace Robert Bosch Stiftung v Muzeu architektury Technické univerzity v Mnichově, Pinakothek der Moderne. Byla kurátorkou výstav mj. Nebourat! Podoby brutalismu v Praze (2020), Image Factories. Infographics 1920–1945 (Lipsko 2017–2018).
Přednáška se uskuteční s finanční podporou Nadace české architektury.