48. přednáška z cyklu Tištěná architektura se uskutečnila 22. listopadu 2021.
Našimi hosty byli tentokrát Osamu Okamura, Jiří Franta a David Böhm, kteří představili svou knihu s názvem Město pro každého.
Záznam z přednášky můžete sledovat zde: https://fb.watch/9M9dWbgfC-/
Přednáška se konala ve spolupráci s Vladimírovým knihkupectvím Serius a s finanční podporou Nadace české architektury.
O publikaci:
MĚSTO PRO KAŽDÉHO
Manuál urbanisty začátečníka
Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město? Manuál urbanisty začátečníka ti přiblíží, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně s jakými problémy se dnes potýkají. Městské plánování je strategická hra, ve které se každý den učíme, jak žít a respektovat se na společném půdorysu. Přidej se, protože se hraje především o tvou budoucnost! Autoři pro tuto knihu vytvořili obrovský model papírového města. Unikátní detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na barevných fotografiích.
Kdo plánuje město a určuje jeho podobu? Můžu si ve městě postavit, co se mi líbí? Kdo zásobuje město energiemi? Co se skrývá v podzemí města? To vše a mnoho dalšího se čtenář dozví v bohatě ilustrovaném textu a na 15 modelech a obrazových cvičeních od ilustrátorů Jiřího Franty a Davida Böhma.
O autorech
Osamu Okamura (1973) architekt, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, předseda Komise Rady hlavního města Prahy pro umění ve veřejném prostoru a kurátor projektu Shared Cites: Creative Momentum. Je nominátorem Ceny Miese van der Rohe za Českou republiku. Od roku 2005 do roku 2012 působil jako šéfredaktor architektonického časopisu ERA21, nyní je členem jeho redakční rady. V letech 2013–1017 byl programovým ředitelem mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Pravidelně přednáší na univerzitách a institutech v USA, Japonsku a v Evropě.
David Böhm (1982) absolvent Akademie výtvarného umění v Praze. Spolu s Jirkou Frantou formují respektovanou výtvarnou dvojici a vytvářejí performance, instalace a velkoformátové kresby. Samostatnou autorovu tvorbu lze spojovat především s ilustrací a autorskou knihou, za kterou získal řadu nejprestižnějších ocenění jako Magnesia Litera či Nejkrásnější kniha roku. Vydal unikátní autorský komiks Ticho hrocha (2009), titul Hlava v hlavě (2013). Spolupodílel se na ilustracích a vizuální podobě Průvodce neklidným územím I (2016) nebo knihy Jak se dělá galerie (2016). Jeho prozatím poslední autorská encyklopedie A jako Antarktida (2019) vyhrála cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež v letošním roce.
Jiří Franta (1978) kreslením a malováním tráví už dlouho úplně nejvíc času. Kromě toho vytváří výtvarné instalace, objekty nebo videa. V nakladatelství Labyrint se jako ilustrátor a autor komiksů podílel na knihách Proč obrazy nepotřebují názvy (2015), která získala ocenění Zlatá stuha a Magnesia Litera, a Průvodce neklidným územím I (2016), jenž byl oceněn jako Nejkrásnější česká kniha roku. Je členem umělecké skupiny Rafani a vystavuje v umělecké dvojici s Davidem Böhmem. Společně také zakládali komiksový časopis KIX, navrhli trička pro fanoušky Bohemky a opakovaně se dostali mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého.